>Hangi Yılbaşında Kırmızı Don Giyilir?

>Cevap: Chinese New Year, yani Ay takvimine göre yılbaşı olduğunda.

Bu kutlamanın adının Çin Yılbaşı olduğuna bakıp yanılmamak gerek. Kore, Vietnam, Nepal, Mogolistan’dan tutun, Çin,HongKong, Singapur ve hatta Çinli etnik nufusun yogun olduğu Filipinler, Malezya ve Endonezya dahil, tüm Asya’da kutlanıyor. Lunar New Year da deniyor ve Gregoryen takvime göre her sene farklı bir tarihe denk geliyor. Her yıl, o seneye hakim olacak olan Çin astrolojisideki hayvan ve cennet elementiyle tanımlanıyor. Bu elementler Su, Toprak, Ateş, Tahta ve Metal. Endonezya’daki budist rahipler Ateş-Öküz yılına gireceğimizi söylerken, Kore’liler Metal-Öküz yılı olduğunu iddia ediyor. Ekonomik ve politik krizleri, vahşi savaşları, katliamları düşününce Ateş-Öküz yılı olduğunu savunanlara hak veriyorum.

Kutlamaların hakim rengi kırmızı çünkü kırmızının kötü ruhları korkuttuğuna ve insalara şans, mutluluk ve neşe getirdiğine inanılıyor. Kırmızı fenerler, kırmızı zarflarda büyüklerin küçüklere verdiği şans paraları, kırmızı giysiler kutlamaların yaygın adetleri. Ziyarete gidilen eve şeker yada tatlı bir yiyecek götürmek ve ikram edilen şekerlerden mutlaka almak gerekiyor. Eli boş gitmek büyük kabalık olarak algılanıyor. İkram edilen şeker kutuları ve düzenlemeleri ev sahibi ailenin misafirleri için şans, bereket ve iyi dileklerini sembolize ediyor. Bu kutudan şeker alıp yiyerek, bu iyi dilekleri kabul etmiş oluyorsunuz. Yani ikramı geri çevirmek de büyük kabalık. Özetle geleneksel Chinese New Year kutlaması görmek istiyorum diyip damardan bu olaya girecekseniz, bir sürü abuk şey yemek zorunda kalmayı göze almak gerekiyor diye anlıyorum ben.

Giysilere gelince, kötü ruhları korkutup şans kapılarını açmak için illa ki kırmızı giyiliyormuş. Yeni yılın başlangıcını kutlmak için de tepeden tırnaga yeni giysiler giyiliyormuş. Tepeden tırnağa yeni giysi alamayanlar bile mutlaka yeni kırmızı iç çamaşırı giyiyorlarmış. Çinli arkadaşlarım sıkı sıkı 26.Ocak gecesi mutlaka yeni kırmızı çamaşır giymemizi tembihlediler. Eh, giyeceğiz mecburen…

Türkiye’deki Moldovalı bakıcımız, nazardan korusun diye Arda’ya hep kırmızı giydirirdi. Dünyanın iki ucunda kırmızının kötülükleri uzaklaştırma gücü olduğuna inanılıyorsa fazla sorgulamadan kırmızıları kuşanıyoruz 26.Ocak,ta.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s