>Tropik Meyveleri Tanıyalım – 2

>Tropik meyvelere başlamışken devam edelim. Bu starfruit.


Ben çok seviyorum, çok sulu, bazan hafif mayhoş, ferahlatıcı bir lezzeti var. Keskin, iç bayıcı kokular ve tatlar içermiyor. Kesilmemiş hali Amerikan futbolu topu şeklinde, kesilince yıldızlar çıkıveriyor ortaya. Sihirli bir meyve yani..

Bu salak. Zeka katsayısıyla bir ilgisi yok, meyvenin adı salak. Dışı yılan derisi gibi sert, ince, gevrek bir kabukla kaplı. İçinden yine kıtır kıtır ama son derece hoş kokulu bir meyve çıkıyor. Ben çok sevmedim ama Lara bayılıyor.


Bu da passion fruit. Dışı sert bir kabukla kaplı. İçinden keseler çıkıyor, bu keselerin içinden de ortasında çekirdek olan başka minik keseler. Matruşka gibi bir meyve bu da. Tadı bence tam olarak Haribo ayıcıklarının en açık renkli olanıyla aynı. Çok şekerli, harika aromalı, insanın damağına şenlik yaptıran bir lezzeti var.


Meyvelerin boyutu hakkında fikir vermesi için meyve sepetimin de resmini ekliyorum. Evet en kenardaki altın değerindeki narımız. Diğerleri değişik çeşitlerde mangolar. Özel mango dosyası en yakında!

4 thoughts on “>Tropik Meyveleri Tanıyalım – 2

  1. >Rahmetli Barış Manço'nun 7'den 70'e programında görmüştüm bahsetmiştide SALAK'tan. Ama hiç tadı olmadığını ve bizim Türk meyvelerine değişmediğni söylediğni hatırlıyorum ,Lychee de vardır değilmi oralarDa? Thailand ve Kaledonya'da olduğuna göre orda da olsa gerek . Kızım tadına bakmam için getirdi taaa Kaledonya'dan 🙂 Gerçekten çok sevdim ama Türkiye'de hiçbi yerde bulamadık .SevgilerimleA.b

  2. >Aa, Ashley'nin annesi gelmis bloguma! Hosgeldiniz!Salakin tadi aslinda guzel, sekerli ve yogun aromali ama kivami sert ve kuru. Hani taze siyah cekirdek vardir ya, onun kivamina benziyor. O yuzden de bana taze meyve yiyormusum hissini vermiyor, o yuzden sevemedim. Lychee cok guzel gercekten, buralarda da var. Turkiye'de konservesini gormustum. Bir de Istanbul'da Istinye Park'in altindaki manavda altin degerinde bir fiyata gormustum. Sevgiler,Selen

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s