>Arda’ya mektup

>
Yaptim. Sonunda SLP (Speech and Language Pathalogist) randevusunu aldim. Elim titredi ararken, duyabileceklerimin hosuma gitmeme ihtimali mi, yoksa anadilimizi konusmayan birinin sana yardimci olabilecegine inanmadigim icin mi bilmiyorum ama istemeye istemeye aradim klinigi. Nedense aradigimda istedigim gune randevu alabilecegimi dusunmustum. Ancak 8.Aralik’a randevu alabildim. Meger burada, cok dilli, cok kulturlu ortamlarda yetisen cocuklarda cok yayginmis gec konusma. Bu yorum icime su serpmedi, sadece umit dustu, belki 8.Aralik’a kadar sen konusuverirsin de, sevincle randevuyu iptal ederim diye.

Sosyal bir cocuksun, diger cocuklarla buyuklerle iletisim kurma problemin yok. Konusmaman engel olmuyor senin iletisimine. Kendine guvensizlik, utangaclik gibi engellerin de yok. Rahatlikla yeni gruplara, ortamlara giriyorsun, hemen iletisim kurabiliyorsun baskalariyla. Ama tek kelime konusmadan. Okuldaki “show and tell”lere sevincle goturuyorsun birseyler, nasil anlatiyorsun merak ediyorum cidden ama eminim bir yolunu buluyorsun demek ki.
Oyunlar kuruyorsun, oynuyorsun, bazan kavga ediyorsun, kiziyorsun ama konusmadan…
Karsindaki insanin hangi dil konustugu engel olmuyor sana, cunku konusmadan ifade ediyorsun kendini. Herkese anlatabiliyorsun anlatmak istediklerinin cogunu.. Belki de bu cok dilli ortamda kendince buldugun care bu, dil engelini kendince ortadan kaldirdin bu sekilde.

Yuzunle, gozlerinle konusuyorsun, cogu zaman da resmen pandomim yapiyorsun. Belki de en buyuk engelin senin konusmadan kendini cok iyi ifade edebilmen. Belki biz anlamamliyiz bunlari ama sen zorla birseyler yaptirilabilen bir cocuk degilsin.

Ogrenmen geri kalir diye korkuyorum ama ogreniyorsun birseyler. 5’e kadar sayilari taniyorsun, minicik parmaklarinla gosteriyorsun rakamlari. Sayi saymayi bildiginin uzun zamandir farkindayim, o hani herkese bir tas verecek sekilde kisileri sayip, ayni sayida tas getirdigin gun farketmistim bunu. Iki haftadir bazi harfleri tanimaya basladin. Sanirim Lara’nin yazi yazmayi ve okumayi ogrenme merakindan sen de payini aliyorsun. Ama harfleri yanyana getirip kelimelere dokmuyorsun bir turlu.

Kendi yapamadigimi, profesyonel birinin yapabilecegini umarak seni konusma terapisine baslatacagim. 8. Aralik’a kadar bekleyisteyiz.

Seni cok seviyorum, askimsin sen benim.

5 thoughts on “>Arda’ya mektup

  1. >selencim,eminimki konuşmaya başladığında,konuşmadığı zamanlardaki kadar güzel bir çocuk olacak,herşeyi başka bir güzellikte ifade edecek..kucak dolusu sevgiler,dilek

  2. >Yahu bu annelik ne zor is hemen kendini suclama canim benim ogretemedigim diye. Bende bu kaka, cis olaylaridan kendimi hep eksik hissettim bir ogretemedim diye ama vardir bir bildikleri merak etme hersey yolunda gotur icin rahat etsin…Benim oglumda resimlerin icini boyamiyor sadece karaliyor ogrenmeyi reddediyor desek dogru. hemen pediatr'a goturdum normal dedi okulada ogretmeniyle konustum normal bir sorun olsa soyleriz dedi ama icim bir turlu rahat etmiyor birde bisiklete kendi yontemiyle biniyor ayakta pedallari ite ite ama cevirmeden bir turlu ogrenemedi. Sorun etmemeye calisiyorum zaten bende baska kimse de sorun etmiyor ama iste icim hep pirpir…

  3. >Sevgili Selen,Arda için endişelenmemen gerektiğini,eğer bir endişe duymak istersen Arda konuşmaya başladıktan sonra olacaklarla nasıl sağlıklı başedebileceğini öğrenmek için senin bir terapiste ihtiyaç duyacağını söylemek gerek.Ardanın üstün zekalı ve olağanüstü yetenekleri ve gelişmş bir beyni olduğunu kabul etmelisin artık.Artık sürekli onu Larayla kıyaslamaktan ve bunu içinden yapsan bile söze dökmekten sakınmalısın..Arda ortam şartlarının tamamen kontrolunu eline alıncaya ve herşeyi Lara kadar hatta ondan daha iyi yapıncaya kadar susacak..O günün geldiğini gördüğünde ise artık hayat hiçbiriniz için eskisi kadar kolay olmayacak.O kıvrak zekası, müthiş el ve vücut becerisiyle herkese pabuç toplatacak bilesin..Sizi tedirgin etmemek için ağırdan alıyor işi..Endişelenecek birşey yok…O güne hazırsan eğer sadece Ardaya kendisinin ne kadar güçlü, akıllı ve becerikli olduğunu tekrarla.Göreceksin işe yarayacak…Sevgiler.İmza:İlgili Takipçi.:)Besteye not:Oğlun için endişelenme sakın.O da Ardanın başka bir versiyonu yıldız çocuk çünkü.:)Herşeyi sizin normlarınıza uygun yapmasını beklemeyin onlardan lütfen.

  4. >Einstein'in ablasi anilarini yazdigi kitabinda bahsetmis; Einstein hic konusmazmis. Bir gun bir seyi begenmedigini soylemis ilk defa (uzun zaman oldu, unutmusum onu). Herkes masa da gozlerine, kulaklarina inanamamislar. Sonrasinda ilerleyen yillarda sormuslar neden o zamana kadar hic konusmadin diye. Hic ihtiyacim olmadi kelimelere demis 🙂 Herkesin becerisini gelistirecegi alanlar farkli bu dunyada, sanirim Arda kelimeler konusunu onceki dogumlarda coktan asmis 🙂 God is silence….!!!

  5. >Uma, haklisin sanirim. Bu arada konusma terapisine hic goturmedim Arda'yi. Bir isaret, engel cikti onumuze, mesaji aldik ve hic baslatmadik. Simdi konusuyor 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s