>Batı Java Yerlisi – 2

>Ön bilgi: Endonezya’nın resmi dili Bahasa Indonesia olmakla beraber adalarda birçok farklı dil ve lehçe konuşulmaktadır. Bu resmi dilde TIDAK kelimesi HAYIR anlamına gelir. Ancak Endonezyalı’lar günlük konuşmanın içinde bu kelimeyi ‘tida’, ‘tak’ yada ‘ta’ şekillerinde kısaltarak kullanırlar.

– Oğlum çişin var mı?
– Ta!

not: bu çocuk neden bütün dillerde ilk ‘hayır’ kelimesini öğreniyor çözemedim ama araştırmalarım devam etmekte.

12 thoughts on “>Batı Java Yerlisi – 2

  1. >Nalan, evet ya, cok haklisin. Oyle tatli tatli gulup, sonra da "hayir" i yapistiriyor iste. maymun. Beste, demek ki "oglum cisin var mi?" sorusu dogru soru degil, hepsi ayni cevabi veriyorsa.. belki daha hassas bir sekilde deginmemiz gerek cis konusuna !

  2. >Bu hayır sözünü ilerde kız arkadaşları çok duyacak. -Benimle çıkar mısın?-Ta:)çiş konusu bizim de önümüzdeki dönemde gündemimize oturacak. Beni sorularımın cevabı yanıtsız kalıyor. Sanki ben hiç öyle bir soru sormamışım gibi, tamamen duymazlıktan geliniyor, farklı bir yaklaşım getirmeliyiz, düşünelim.

  3. >Ha ha! Guldurdun beni Pinar. Ben cok emin degilim gerci kizlar konusunda, biraz ayran gonullu sanki bizim oglan. Evet evet, kesinlikle bu cis konusuna kafa yormamiz lazim. Cozum bulan paylassin lutfen.

  4. >Siteni tesadüfen bugün kesfettim, bastan sona okudum maceralarini.Bende iki cocuk annesiyim ama yetiskin iki gencin :)ve benim cok farkli muhabbetlerim ve maceralarim var onlarla ask, ayrilik acisi, üniversite,orasimi, burasimi vs. Bunlari sende yasayacaksin bu güzel evlatlarinla. Birde benzer tarafimiz bizimde 1 yildir Expat olarak Amerikada yasamamiz. Bu arada prenseszaten cok seker masallah ama bu yakisikliya ayri bir bittim :))Severek okumaya devam edecegim maceralarini..

  5. >Merhaba Peri, Tanistigimiza cok memnun oldum. Ben de senin harika tariflerini kesfetmis oldum boylece.Cocuklarla gecen her gun, her saniye cok guzel. Ben suanda yetiskin hallerini hayal edemesem de, dort gozle bekliyorum her gelecek gunu ve bana getirecegi surprizleri 🙂

  6. >nasıl böyle sempatik ve tatlı olunabiliyor, bilemiyorum….acayip şirin bir şey, acayip fırlama, tam bana göre…İstediği kadar "Ta" desin, böyle şirin söyledikten sonra hiç problem değil!Gözlerimi kapayıp sevgiyle sarılıyorum ona.SevgilerEbru

  7. >MerhabalarSitenizi Devletşah'ın linkleri arasından keşfettim. Ben de Nairobi doğumlu bir çocuk annesiyim. Eğer ilginizi çekerse bu da benim Afrika ile başlayan dünya maceramı anlattığım blogum seyyardunyam.blogspot.comSevgiler

  8. >Ebru, inanır mısın bilmem ama gönderdiğin sevgi taa buralara gelip, kalplerimizi doldurdu, yüzlerimize birer gülücük kondurdu. Biz de sana kucak dolusu geri gönderiyoruz oğlumla. Seyyar Dünyam, hoşgeldin. İlgimi çekmez mi, çekti bile, hemen iade-i ziyarette bulundum. İlgiyle takip edeceğim bundan sonraki maceralarınızı. Sevgiler.

  9. >çok tatlı bir oğlun var :)tam maşallahlık :)benim oğlum 21 aylıktı bezi attığımızda, yaklaşık 2 ay oldu, daha konuşmadığı için çişi geldiğinde gösteriyor. Bazen yaptıktan sonra bazen yapmadan 2 saniye önce 🙂 yani biz tahmin edip onu tuvalete götermezsek, genellikle kaza oluyor. Bu eğitimin ne zaman sona ereceğini merak ediyorum, göreceğiz bakalım.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s