>Ok yaydan ne zaman çıkacak?

>Papua’daki altın madenleri dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor. Petrol, elmas ve diğer bütün değerli madenlerin kaynaklarında olduğu gibi, burada da asırlardır huzur ve barış nedir bilmeden yaşayan insanlar var. İlişkiler hep gergin, yerli kabileler üzerinde oynanan oyunlar her zamanki bayat ama etkili kaos oyunları. Gazetede bugün gördüğüm haber ve fotoğraf, senaryonun bayatlığına rağmen çok ilginç geldi ve burada kayıt altında almaya değer buldum.

Papua’nın Mimika bölgesinde iki kabile, bir tecavüz davası yüzünden savaşmaya başlamış. Ancak bu savaş, günümüzün silah teknojolisinden çok uzak bir teknikle, mızrak, ok ve yayla yapılıyor. Kabileler birbirlerine ok,yay ve mızrakla saldırıyor. Günlerdir süren çatışmaların bilançosu 70 küsur yaralı ve sadece (maalesef) bir ölü.

Bu ilginç savaş benim kafamı çok karıştırdı açıkçası. Öncelikle ilk aklıma gelen seneler önce, sokaklarında bellerinden kocaman hançer ve kılıçlar sarkan adamların gezdiği Port Sudan’da bize anlatılan kabile savaşını anımsattı. İki kabile toprak kavgası yüzünden birbirine düşmüştü. Hakkını mahkemede aramaya çalışan ve davayı kaybeden kabilenin üyeleri, mahkeme çıkışında diğer kabilenin reisinin boğazını kesmişti. Bu kez ortalık öyle bir karışmıştı ki, geceleri sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Biz de o sokaklarda dolaştık ya, çocuksuz insan cesareti işte. Şimdi olsa gitmem bile. İşte bu kabile savaşı bana bunu anımsattı. Ancak ondan çok daha masum geldi, ve hatta kullanılan silahlarda bu insanların onurunu, masumiyetlerini, saflıklarını, geleneklerine bağlılıklarını gördüm sanki.

Henüz büyük güçlerin ilgi alanına girmemiş bu bölge demek ki, yoksa makineliler çoktan tutturuldu kabile üyesi çocukların ellerine. Umarım buralar en kısa zamanda huzura kavuşur ve sahip oldukları doğal zenginliklerden bölge halkı faydalanabilir. Dünya üzerinde akan tüm kanların en kısa zamada durmasını, kanayan tüm yaraların en kısa zamanda sarılmasını diliyorum bir kez daha yürekten.

6 thoughts on “>Ok yaydan ne zaman çıkacak?

  1. >Sevgili Selen,Aydınlatıcı,doğru gözlem ve tespitlerini okumak çok keyifli.Yazılarının devamını,huzurlu yaşantının hiç bozulmamasını dilerim.Sevgiler.İmza : Sence malum kişi :))

  2. >Alp ve Ege'nin Annesi, simdilik bu madenlere goz dikmis bir tek Avusturalya var. Onlar da eski somurgeciler kadar vahsi ve gozu donmus degiller sanirim. Umarim o vahsiler uzak kalir buralardan. Ramazan Bey, cok ilginc yasamlara, bambaska dunyalara tanik oluyoruz burada gercekten. Sizlerle paylasmak ayri bir keyif benim icin.Anonymous'cigim, optum seni.

  3. >Benim de aklıma son somuray filmi geldi nedense izlediysen bilirsin orada da topa tüfeğe karşı kılıçlarıyla ve yaşam felsefeleriyle ölümüne karşı koyan son somuraylar vardı.Çok severim o filmi…. Türkiye'de de hala toprak kavgası, namus ya da kan davası yüzünden ölen insanlar var, bazı şeyler dünyanın neresinde olursa olsun değişmiyor galiba… Ama artık dünya öyle bir hale geldi ve silahlar öyle geliştiki top tüfek bile o silahların yanında ilkel kalıyor. Kimyasal silahlar, ölümcül virüsler.. saldırının nerden geldiğini bile anlayamayacğımız kadar tehlikeli yeni nesi silahları…Bu sene domuz gribinden yüzlerce insan öldü.kimileri kimyasal savaş dedi, kimileri sadece grip… bence dünyanın içine eden biz insanlardan doğada hayvanlarda intikam alıyor gibi… Kuş gribi, deli dana, domuz gribi, hayvanların bizlerle olan savaşı olsa gerek. Yıllarca biz katlettik onları sıra onlara geldi sanki… Tsunamiler, depremler seller dondurucu soğuklar, kavurucu sıcaklar ise doğanın bize açtığı savaşlar. Haksız da değiler savaşlarında hani:(Barıştan, sevgiden, kardeşlikten yana olan senin gibi, bizim gibi insanlarn, yetiştireceği pırıl pırıl evlatlarla belki dünya gelecekte daha yaşanır daha barışçıl bir yer olur!!! Tüm ümidimiz bu… Sevgiler…

  4. >Zeynoo, Son Samuray'a bayılırım. Haklısın, oradaki savaşı anımsatıyor biraz. Doğa bize karşı koymanın tek yolunun geri savaşmak olduğunu anladı belki de… Dileğine yürekten katılıyorum, bizim çocuklarımızın dünyayı daha yaşanılır bir yer kılmalarını umuyorum. Sevgiler…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s