>"Zıkkım için Körolasıcalar" Fetvası

>Burada geçen iki senenin ardindan artık bana pek inandırıcı gelmese de, Endonezya’nin dünyanin en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip olduğu söyleniyor. İnandirici gelmiyor diyorum, çünkü hala kendince dinleri, inançları olan ada halkları var, bence bunların hepsi kayıtlara Müslüman diye geçiyor. Bir de o dinden bu dine atlayan insanlar var, Hrıstiyan aileden doğuyor, sonra Müslüman oluyor yada tam tersi. Işte bu yüzden kayıtların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Zaten insanlarin inançlarıyla ilgili istatistik tutma mantığı benim için tamamen anlaşılmaz ve kabul edilemez ya, işin o kısmına hiç girmiyorum.

Ülkede dini kullanarak otorite elde etmiş, başka bir deyişle sözü geçen bazı kuruluşlar var. Bunların en büyüklerinden biri Muhammadiyah Örgütü ve 30 milyon civarinda müridi bulundugu tahmin ediliyor. Muhammadiyah , diğer büyük organizasyon olan Nahdlatul Ulama (NU)’ya göre daha modern ve yenilikçi diye tanımlanıyor. Bu iki kuruluş da zaman zaman fetvalar vererek sosyal yaşama yön veriyorlar sözde.

Endonezya, tütün tüketiminde Çin ve Hindistan’in ardından dünya üçüncüsü. Gerçekten de genç yasşli herkesin elinde sigara var. Sigara içme yasağı da çoğu yerde uygulanmıyor yada gözardı ediliyor ve kimse sesini çikarmiyor. Geçtiğimiz günlerde Muhammadiyah Örgütü, „sigara içmek haramdır“ diye fetva verdi. Bunun üzerine sigara tüketiminde bir azalma olmasa da, ortalık bayağı bir karıştı. Saçma diyenler, haklı diyenler, dinin sigarayla ilgisi nedir diyenler, ben sallamam sigarami içerim diyenler, dev sigaralar yapip sokaklarda gösteri yapanlar…

Ben bilmiyorum ne yorum yapacağımı. Keyif veren her maddeye bağımlılığı prensip olarak onaylamiyorum, hele de sağlığa ve çevreye zararlıysa. Hayatımın yoga sonrası döneminde sigaradan kelimenin tam anlamiyla nefret ediyorum. Ama elimi vicdanima koyarsam, o karanfil kokullu, dudaklarinda şekerli bir tat bırakan ince sigaralar oldukça buralarda zor be!

10 thoughts on “>"Zıkkım için Körolasıcalar" Fetvası

  1. >sigara zararlı tamam, ben bırakalı sırtıma fazladan 8 kilo bindi kahretsin , tam da 4 sene bitti ama hala sıkıntı var neyse karıştırmayalım şimdi :)benim anlamadığım sigara konusunda neden böyle bir fetva yayınlama gereği duydular acaba. böyle kurumlar genelde halkın çoğunluğu ile sürtüşmek istemezler gibi geliyor bana.

  2. >haramdır demek çok keskin bir cümle olmuş..bazı konularda ifrat ve tefriti oynamamak gerek diye düşünüyorum..hele ki dinde..hani bir hadis var ya, tam hatırlayamadım gerçi nefret ettirmeyiniz sevdiriniz diye..sigara haramdır demeden önce bedenleriniz size emanet hor kullanmanız hesap vermenizi gerekitirecek demek daha mantıklı..

  3. >Canan, Türkiye onuncu sıradaymış, Endonezya üç. Aslına bakarsan bence sigara içenlerin yoğunluğu aynı gibi ama nüfüs bizim üç katımız olduğu için sayı yüksek. Nalan, haklısın, bence de ilginç. Halkın çoğunluğu ile sürtüşmenin yanında, ekonominin en büyük devleriyle, tütün şirketleriyle de papaz olmalık bir durum. Ama amaç çok insancıl, takdir etmek gerek o konuda. Annem, yok ya içim almıyor artık enteresan bir şekilde. Sen içersin artık. Gökçe, aslında benim mühendis kafama göre eğer içki haramsa sigaranın da haram olması çok mantıklı. Sonuçta ikisi de zararlı, ikisi de bağımlılık yapıcı maddeler. O zaman ya hiç haram diye birşey olmayacak, ya da varsa sigara da haram olacak. Bu çerçeveden bakınca bana ters gelmedi karar. Şeriatla yönetilen, en tutucu bölge olan Açeh, buranın marihuana cenneti. İçki içmeyip ot tüttürerek kafa bulunca tamam ama sahilde bir mojito içmek haram.. Ben bunu hiçbir zaman anlayamayacağım, anlamam da gerekmiyor gerçi ya…

  4. >Başlık hoş olmuş 🙂 Bence sigara haram mı değil mi tartışılması bile saçma. Kesinlikle haramdır. Ama her haram olan şey yapılmıyor mu? 😦 Tartışılacak konu bu olmalı…

  5. >Hamarat Hanım, gözümün önüne ağzında tükürükler saçarak fetvayı halka ileten heyecanlı imamlar geliyor bu haberi her okuyuşumda. Başlık ordan 🙂 OIP, şşşşt, yok öyle bişey karanfil kokulu falan, kim dedi? tu kaka o. Annenin sözünü dinle, sigaraya özenme :p (benim annemi değil tabii)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s