>kutlayalım.. kutlamayalım.. kutlayalım!

>Anneler günü benim için Prenses Sendromunun uzantısı olmuştur, insanı zor durumda bırakan o saçma günlerden biri olarak görmüşümdür her zaman. Ancak bu günün, diğer toplu kutlamalardan farklı olarak daha hassas ve bazı insanlar için daha acı verici olduğunu düşürüm. İmkanların yetersizliğinden bebeklerini kaybeden, bütün yıl boyunca şiddete maruz kalan anneler varken, yılın bir günü annelik kavramının putlaştırılmasında hain bir ikiyüzlülük görürüm. Peki ya hiç anne olamamış kadınlar, annesi olmadığı halde bir çocuğu canı kadar sevmiş kadınlar, komşu teyzeler, ablalar, öğretmenler? Onlar nasıl hisseder kendilerini bugünlerde? Ya annelerini kaybeden yada hiç tanımamış, belki de anneleri tarafından terkedilmiş çocuklar?

Terazinin bir de öbür kefesi var tabii. Çocuğuna gerekli bakımı ve özeni göstermeyen, yeterli ve doğru eğitimi vermeyen hatta şiddet uygulayan anneler var. Toplu olarak anneler gününü kutlayıp bu sıfatı hakketmeyen insanlara da ‘cennet senin ayaklarının altında’ ‘annenin vurduğu yerde gül biter’ tarzı öğretilerle teşvikte bulunmak da var işin içinde. Bu yüzden hiçbir zaman sıcak hislerim olmamıştı anneler gününe dair.

Osho’nun bir yazısını okumuştum, diyordu ki, doğumda bebekle birlikte bir de anne doğar, o ana kadar kadın anne değildir. Doğru, bebeğimi kucağıma alana dek anne değildim ben, anneliğin ne olduğu hakkında hiç bir fikrim yoktu. Beni anne yapan o minik insandan başkası değil gerçekten de. Benzer bir yorumu Evren’in blogunda okudum geçenlerde ‘benim için anneler günü anne olduğum gündür’ demiş bir anne. Nasıl da anlamlı buldum.

İşte ben bu düşüncelerle bu seneyi de anneler günü yazısı olmadan sessiz sedası geçiştirmeyi planlarken, Lara elinde bir kartla heyecanla yanıma geldi. Kartı okulda benim için hazırladığını gözleri parlayarak anlattı. Açtım, üstünde benim ve onun el izimiz olan bir karton, bir de şiir var. Gururla ezberden şiiri okudu. Sonra gözlerimin içine bakarak ‘ Happy Mothers Day mom, thank you for ….YOU! ‘ dedi.

Daha önce hiçkimse bana ben olduğum için teşekkür etmemişti, benimle birlikte olduğu için hissettiklerini bu kadar saf dile getirmemişti. Şaşırdım kaldım. Sıkıca sarılıp ‘beni annen olarak seçtiğin için asıl ben teşekkür ederim’ dedim. Bütün sivri köşelerimi bir bir törpüleyen minik öğretmenim bana yine birşeyler anlatıyordu. Kafamı allak bullak etti, gitti. Ben daha çok düşünürüm bunun üstünde, bakalım ne zaman içinden çıkarım? Belki de hiç çıkamam, belki de içinden çıkmam gerekmiyordur, sadece yargılamayı bırakmam gerektiğidir bu dersin özü…

Ne diyeyim, bari kutlayalım o zaman bugünü. Bütün annelerin, kalbine herhangi bir çocuğun eli dokunmuş bütün kadınların anneler günü kutlu olsun.

Uzaktaki sevdiklerim için bir adet yavrulamış Selen otoportresi:Advertisement

14 thoughts on “>kutlayalım.. kutlamayalım.. kutlayalım!

  1. >bende kuccukkens anneme pirasa sacli annem(lapiskayla karistirip) diye bir siir yazmistim cok mutlu olmustu. Bu yonu guzel anneler gununun icten gelen masum ellerle yapilan tabolar, kir cicekleri yoksa hediye pazarina donusmesi korkunc! Ben beklemiyorum bugunun kutlanmasini, bize hergun bayram ama annem nasil da bekliyordur eminim:)

  2. >Biliyor musun, bu konuyu ben de düşündüm tekrar. Bana neyin tam olarak yanlış geldiğinden bir kez daha emin oldum. Doğru olan insanın çocuğunun (hangi yaşta olursa olsun) elinde kendi yaptığı bir şeyle veya ikiniz arasında çok anlamı olan bir şeyle gelmesi. Bunu isterse Mayıs'ın ikinci pazar günü yapar, dilerse başka bir gün. Önemli olan anafikrin "sen annem olduğun için" olması. Bana yanlış gelense başkalarının belirlediği bir günde gelmesi hediyenin. Ve anne ile çocuk arasında özel bir anlamı olmaması, yasak savmak için seçilmiş olması… Özel günlerle ilgili çok huzursuzluklarım, çok huysuzluklarım var. Bu konuda senin gibiyim 🙂

  3. >Hiçkimsenin anneler gününü kutlamadım.( anane hala teyze vs vs ) Anneminkini de kutlamıyorum çünkü bana saçma geliyor. Yaşadığmız ve sağlıklı olduğmuz hergün benim için önemli.Bir iki akıllının çıkıp sırf ekonomide o günlerde çalkantı yapmak için çıkardığı günlerden nefret ediyorum. Bu ne ya,analar günü ,babalar günü,çiçek dikme günü, dünya günü,dayı günü amca günü!Pehhh !Hiçde bu tekdüzeliğe kurban gitmiycem.

  4. >Sevgili Anneler,(Ya da annelerinin yavruları),Yazdıklarınızı daha çok evlat mantığıyla değerlendirdiğinizi görüyorum,ama hepiniz Anneler gününü kutlamanın Anna Jarvis'in biraz da vicdanını aklamak nedeniyle başlattığını göz önüne alamamışsınız nedense.İşin ekonomi ya da hediye mantığı zaten fasa fiso.Eğer annenize ,evlatlarınıza gösterdiğiniz sevgi ve yakınlığı hala onun çocuğu olduğunuz günlerdeki gibi gösteriyorsanız zaten ne sizin,ne de annenizin özel kutlamalara ihtiyacı yok.Ama evlat olduğunuz günleri unutup kendi anneliğinizin dünyasında yaşıyorsanız eğer,inanın annenizin de sizin evladınıza gösterdiğiniz sevginin aynısını sizden beklemeye hakkı var.Çok geç olup da onları yüreğiniz sızlayarak-Anna Jarvis gibi- anacağınız günlere ulaşmadan,her fırsatta kendilerini hala çok sevdiğinizi söyleyin.Söyleyin ki hala sizlerin artan yaşlarınızla bir o kadar çoğalttıkları sevgiyle çarpan yürekleri biraz daha yaşam sevincine ulaşsın.Artık dünyada yapacak başka işleri kalmadığını düşünmesinler.Hepinizi çoook seviyorum.Selen'in Annesi

  5. >söylenecek herşeyi tam kıvamında söylemişsin selenciğim başka söze gere yok.. Gözlerim doldu okurken, fotoğrafınıza da bayıldım nekadar güzel bir kadınsın ve nekadar güzel bir anne….Happy mothers day:)))

  6. >Beste, "pirasa sacli"ya cok guldum. Cok sirin 🙂 Evren, cok haklisin. Ben henuz tam cozemedim kendimi,diger yazdigim konular da beni rahatsiz ediyor hala. Ashley, bence sen de annen de cok ozel insanlarsiniz. Senin annenle guzel bir iliskin olduguna eminim. Karsilikli iletisim olduktan, bu konular konusulduktan sonra kutlayip kutlamamak sana kalmis tabii ki. Annene sarilip, kocaman bir opucuk verdikten sonra hepsi bos zaten. Anne, genc annelerin annelerinin sesi olmus yazdiklarin. Katiliyorum sana. Kocaman optum. RRH, cok tesekkur ederim. Ben de size acil sifalar dilerim. Zeynep'cim, cok tesekkur ederim. Sen kendi guzelligini goruyorsun bence baktiklarinda. Kucak dolus sevgiler. 🙂

  7. >yazamadan edemedim son fotoğraftaki bıcırıklar en güzel hediye olmalı sana 🙂 annem hep der ki deliye hergün bayram misali bana sağlıklı mutlu huzurlu göründüğünüz her gün anneler günü o yüzden hediye falan istemem:)))

  8. >Ruhdağı, 🙂 fazla söze gerek yok.Yeliz, çok teşekkürler. Gökçe, annene tamamen katılıyorum. Bütün annelerin her günü anneler günü olsun.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s