>Havadan Raja Ampat

>Kri Eco Resort’un sahibi Max Ammer’ı 18 yıl önce Raja Ampat’a getiren uçaklara olan tutkusu olmuş. Amacı ikinci Dünya Savaşından kalma uçak batıklarının ve karadaki kalıntılarının peşine düşmekmiş. Kendi ifadesine göre bu 18 yıl içinde karada ve denizde 350 civarında uçak kalıntısı bulmuş. Hatta biz oradayken de sualtında bir kalıntıyı arama bulma aşamasındaydı ve arama çalışmalarına katılmak isteyip istemediğimizi sormuştu. Henüz hiç açılmamış olan kokpitte karşılaşabileceğimiz muhtemel nahoş sahneler, uçağı bulamama olasılıkları yüzünden, aklımız kalsa da bu cennet köşedeki sayılı günlerimizi en verimli şekilde değerlendirmek için kibarca bu teklifi geri çevirdik. Nitekim, biz oradayken uçak hala bulunamamıştı.

Max’in bu uçak kalıntılarının, dalış yapılacak resiflerin, manta ve dugong gibi büyük hayvanların ve balık sürülerinin yerlerini tespit etmek için inanılmaz bir yöntemi var, uçarak havadan keşfetmek. Küçük bir maket deniz uçağı var ve bununla hem ekstra bir ücret karşılığı müşterilerini uçuruyor, hem de kendi başına keşif uçuşlarına çıkıyor.

Bizim aklımızda uçmak falan yoktu aslında. Ancak tatil sırasında doğum gününü kutlayan İlteriş’e 45 dakikalık uçuş hediye edince, Tunç da uçmaya karar verdi. Banim dalışa gitmememin tek sebebi ise dalış arkadaşlarımı beklemek ve onların uçakta fotoğraflarını çekmekti. Ancak onların uçaktan indikleri andaki yüz ifadelerini görünce ani bir kararla ben de uçmaya karar verdim ve Raja Ampat’ın güzelliklerini havadan görme imkanı bulmuş oldum. Dalış yaptığımız resifleri, ziyaret ettiğimiz köyleri, mantaları, papağan balığı sürülerini gördüm. Hatta kısa bir süreliğine kumandayı devralıp uçağı uçurdum. İşte havadan Raja Ampat:

7 thoughts on “>Havadan Raja Ampat

  1. >Havadan-denizden tüm güzellikleri sayende görmüş olduk..Çokkkk teşekkürler sevgilki Selen..Benim aklım şimdi uçak kalıntısında kaldı..))Not:Sayende rüyamda deniz altında gezintilere çıktım..)

  2. >ben ki yüzmeyi hala bilmem {paniklediğim için} bu fotoğraflarla panikliğimi atlatacağım gibi 🙂 Sanki kitap okur gibi okuyorum yazdıklarını,bu fotoğraflarla tadına tat katılıyor 🙂 Aslına bakarsan cidden çok muhteşem bir fırsat içindesin ve bana göre çok güzel değerlendiriyorsun..

  3. >Gökçe'cim, gerçekten çok özel yerler var bu coğrafyada ve biz de elimizden geldiğince görmeye çalışıyoruz. Ama daha gidilecek çoook yer var :)Ebruli, çok teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s