>Hikaye

>


@font-face { font-family: “Cambria”; }p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal { margin: 0cm 0cm 10pt; font-size: 12pt; font-family: “Times New Roman”; }div.Section1Genelde klavyenin başına oturup yazmaya başladığımda yazının başlığı kafamda şekillenmiştir çoktan. Ancak bu kez uygun başlığı bulamadım. Komik mi, hazin mi, karizmatik mi, esrarengiz mi yoksa ilginç mi bilemedim yazacağım hikaye. O yüzden sadece hikaye diyorum bu yazıya, yorumu size kalmış.

Bundan 2,5 sene önce Endonezya’ya taşınan bir Türk aile (biz, daha doğrusu Tunç ve ben), otobüslerin üstünde, otobüs duraklarında, sağda solda, heyerde gördükleri bir enerji içeceği reklamıyla çok eğlenirler. Bu aileyi ziyarete gelen Türk konuklarun da hemen dikkatini çekip, eğlencesi olur bu reklam. Bu kadar komik bulunmasının sebebi ise enerji içeceği mi, kocakarı ilacı mı olduğu anlaşılamayan ürünün adının Kuku Bima olmasıdır.

Mart 2010’da bir grup blogger kendi aralarında komik ilaç isimleriyle dalga geçerken Kuku Bima yine gündeme gelir. Nedense Kuku Bima hep gündemde, gözümün önündedir, hala da öyle. Otobüslerin bir tarafında yaşlı mı yaşlı bir adamın resmi, diğer tarafında ise vücut şampiyonu Ade Rai’nin fotoğrafı olan, bugüne dek pek anlam veremediğim bir reklamları var. İlacı içince seksenlik amca Ade Rai gibi aslan mı kesiliyor diye dalga geçilmişliği var.


Yaşlı amcanın hikayesini bugün öğrendim. Maridjan Gaul adındaki bu adam Merapi yanardağının bekçisiymiş. Görevi yanardağın ruhlarıyla iletişim kurup çevrede yaşayan halkın zarar görmesini engellemek, kızdıklarında ruhları sakinleştirmek, gerektiğinde onların mesajlarını insanlarla paylaşakmış.

Maridjan Gaul, 2006 yılında Merapi hareketlendiğinde ‘patlamayacak’ demiş ve gerçekten de Merapi tam olarak patlamamış, sadece kül ve gaz püskürtmüş. İşte bu olay ülke çapında bir anda ünlü olmasına sebep olmuş. 79 yaşında olmasına rağmen ceylan gibi sekerek hergün koca dağın tepesine çıkıp inen yaşlı adamın Kuku Bima reklamının yıldızı olması da bu olay üzerine olmuş.

2010 yılında Merapi hareketlendiğinde ‘patlayacak’ demiş. Patlayacağını bildiği halde görevinden ayrılmayı reddedip son ana kadar elinden geleni yapmak için yanardağın başında kalmış. Ekim 2010’da kızgın küllerin altında kalarak canını teslim etmiş. Cansız vücüdu dua eder pozisyonda bulunmuş.

Kuku Bima’ya gelince, kökleri İÖ 1280 yılı öncesine, Batı Java’da kurulmuş olan Pajajaran krallığının dövüş tekniklerine dayanıyormuş meğer. Bu Sunda krallaı çok güçlüymüş. Halk bir kral öldüğünde, ruhunun kaplana dönüşüp ormanlarda dolaştığına inanırmış. Sunda dilinde kaplana Pak Macan (büyük kaplan) yada pamacan deniyormuş. Kaplan pençesi de Kuku Macan imiş. Sunda halkı kendilerine has geleneksel kılıçlarına, işte bu kaplan efsanesi yüzünden Kuku Macan adını vermiş. Ancak Kuku Macan çok büyük ve ağır bir silahmış. Savaş alanlarında idaresi zor olduğundan boyutlarını küçültmüşler ve avuç içine saklanabilen, ölümcül, küçücük bir bıçak yapmışlar. Adına da Hint mitolojisinin cengaver kardeşlerinin sihirli pençesine ithafen Kuku Bima yada Kuku Hanuman yani Bima’nın yada Hanuman’ın pençesi demişler. Bir diğer adı da karambit.

Şimdi biraz da Bhima ve Hanuman’ı okumak gerek. Hanuman, Kecak Dansında anlatılan hikayedeki beyaz maymun çünkü. Bu kadar çok karşıma çıktığına göre Bhima ve Hanuman kardeşlerin anlatacağı birşey olmalı, dinlemek lazım.

13 thoughts on “>Hikaye

  1. >vay be! ben yanardagi birakmayan amcaya hayran oldum gercek degil mi? Normandiya'da ihtiyar beyaz samanlar var ormana gidip agaclari kutsuyorlar druidlerin memekleti burasi da. Turistik Kecak dansinin katmanlarini aralacak, harika tadina doyulmayan hikayeler bizi bekliyor demek ki. utandim vallahi dalga gecenler grubunda oldugumdan hayat iste gun olur devran doner kuku bima karsisinda saygi durusunda bulunulur!

  2. >Simdi de Hanuman'da mi bulustuk Selen'cim 🙂 Kalbimi titretti dua ederken hayata veda edisi. Guzel sonlar guzel baslangiclara el verir derler Hindistan'da. O nedenle ölürken hep mantralari tekrar ettirirler. Umarim oyle de olmustur.

  3. >Yasli amcanin hikayesi cok etkileyici.Dunyada neler oluyor ,insanlar ne isler yapiyorlar inanilir gibi diil.Gulup gectigimiz seylerin arkasinda neler gizli.Tesekkurler paylastigin icin !

  4. >Ruhdağı, çok teşekkür ederim :)Sinan'cım, teşekkürler. Öptüm seni. Beste, amca gerçek. Doğayla bağını koparmamış halklardaki bilgeliğin farkına varmamız bayağı bir zaman alacak sanırım. Ben de çok merak ediyorum hikayeleri, öğrendikçe paylaşacağım :)Uma, çok teşekkürler link için. Hanuman'ı okumadan başladım ama, Hanuman da gelir arkadan elbet. Takıldığım yerlerde rehberimsin, baştan anlaşalım :)Yeliz, daha neler var neler. Kendi küçük dünyalarımızın dışında bambaşka hayatlar var yaşanan. Bazan göremiyoruz, bazan görmek istemiyoruz.

  5. >Inancin bu derece kuvvetlisi takdir edilecek birsey mi, degil mi bilemedim. Kendi adima amca icin uzuldum ama eminim o mutlu olmustur ve gittigi yerde de mutlu olur dilerim…(Kulaklarin cinladi mi bugun, selam var gene :P)

  6. >Dilek, ben burada bazi seyleri yargilamamayi, hatta herhangi bir sonuca bile varmamayi ogrendim. Oyle degisik inanclar ve geleneklerle karsilastim ki… Uzulmedim ben o yuzden, duygulandim, inancina saygi duydum ama uzulmedim. Eminim gittigi yerde mutludur. (Cinladi, cinladi. sen miydin? )RRH, uzulme sen de. Insanin hayatini son dakikasina kadar inandigi gibi yasamasi kadar guzel birsey var mi? O bunu gerceklestirmis.

  7. >Uma'cim sensin super olan. Yorumlar konusunda sana katiliyorum, ben de bayiliyorum yorumlari okumaya 🙂 Sevgilerimi gonderiyorum sana, iyi ki karsima ciktin 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s