>ayakkabı işçisi inek

>
Bugün, bir proje için adidas’ın en büyük ayakkabı imalatçılarından birine , Panarub’a gittim. Aslında buraya geldiğimden beri istiyordum ayakkabı üretimini görmeyi ama işlerin yoğunluğundan ancak bugün gidebildim. Fabrikaya, yönetimine, mantalitelerine, ekibin motivasyonuna ve markaya bağımlıklıklarına hayran kaldım.

Fabrikada 11 bin işçi çalışıyor. Küçük bir köy gibi, rekreasyon alanları, parkları, heykelleri, gölü var. Sahipleri doğaya mümkün olduğu kadar saygılı davranmaya çalışmışlar. Mümkün olduğu kadar ağaç kesmemeye çalışmışlar, kestiklerinin yerine yenisini dikmişler, arıtma tesislerini kurarak atık maddelerini dogaya zarar vermeyecek hale getirmeyi amaçlamışlar, kimyasalların çok yoğun kullanıldığı üretim ünitelerinde bile işçilerin sağlığını ön planda tutup çok güçlü havalandırma sistemleri kurmuşlar. Tabii ki ne kadar çaba gösterseler de, fabrikanın hergün doğaya yaydığı kirliliğin boyutu çok büyük. Yeni konsept ‘Yeşil Fabrika’lardan değil. Ama ellerinden geleni yapmaya özen göstermeleri çok hoş cidden.

En ilginç olay ise, fabrikanın içindeki farklı binalar arasındaki mal transferlerinin ineklerle yapılması. Egzoz gazı üretmemek, doğayı daha fazla kirletmemek için bu yöntemi düşünüp uygulamaya başlamışlar. Fabrikanın verimlilik hesapları yapılırken, bu ineklerin hızları ve taşıyabildikleri maksimum yük miktarları detaylı bir şekilde hesaplanmış. İnekçikler motorlu araçlardan yavaş olduğu için, bitmiş mal transferinde kullanmaya karar vermişler.

2 thoughts on “>ayakkabı işçisi inek

  1. >çok ilginç.çocukluğumda bizim oralara bazı insanlar ineklerle çift sürerdi.dedem onlara çok kızardı.inekle çift sürülürmü diye.zira inek süt üretmeye yarar ve güç hayvanı değildir derdi,acır üzülürdü.ben de biraz öyle oldum.ne kadar güzel bilgiler ediniyorum sitenizden.teşekkürler.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s